Helikon-Tex Cougar Grön

Taktisk softshell från Helikon-tex. Jackan är i 4-vägs stretchmaterial i 3-lagers laminat. Ytterlagret i hållfast och tätvävt stretch, mellanlagret i membranfilm (PU) och innerlager i tunn polyester/spandex. Membranet består av både Helikon-Tex ® Windblockermembranet och DuPont ™ Teflon ® beläggning.
Observera att denna Softshell är tunnare än Helikon tex Shark Skin, denna softshell är mer som ett skalplagg och har inte fleece på insidan. Lägre vikt och enklare att kombinera enligt flerskiktsprincipen.

Skalet är smidigt, höghållfast, skyddar mot lättare regn och vind samt släpper ut fukt.

Vissa bilder visar jackan i Tan, denna produkt avser grön jacka.

Cougar är en jacka fån Helikon Tex Urban Tactical Line avsedd för polisiärt/säkerhetsbruk i stadsmiljö. Jackan har en öppning i sidan (både vänster och höger) för att lättare komma åt pistol och annan utrustning i bältet. Detta system kallas Quick Side Access™ och är avsett för att man ska kunna kombinera dolt uppträdande med snabb reaktionstid.

Jackan är också försedd med dolda paneler framtill (en på varje bröst, mått 12x7,5cm) och en större på ryggen (mått 26x10cm). Det ingår en panel utan text för rygg respektive bröst, som man själv kan printa på eller brodera på. En panel med plastficka ingår för den andra bröstfickan, lämplig för ID.

Jackan har en ordentlig krage med inbyggd huva. Huvan har dragskor och en liten skärm för hårt väder. Flera fickor: Två fickor på ärmarna, en på underarmen (perfekt för ID-kort, pengar eller småsaker som man lätt vill komma åt), två bröstfickor, två innerfickor samt två på rumpan (perfekt för att förvara extra handskar, strumpor eller mössa).

I armhålorna har jackan ventilationshål med dragkedja, helt kritiskt för att kunna behålla en god ventilation (det brukar sägas att 50% av fukten går ut genom membranet och 50% genom ventilation i skalplagg).
Kvalitetsdragkedjor från YKK.

>
StorlekBröstmåttLängd FramRyggÄrm mätt från armhålaÄrm mätt från axelsöm
Small11469825765
Medium12071845867
Large12672866070
XLarge13473886271
XXLarge14074896372
XXXLarge14675906473

Alla mått är angivna i cm.

Pris: 499 kr

REALISATION! Ordinarie pris 1799 kr -72% rabatt. Spara 1300 kr

Gör ditt val här!

Bevaka slutsålda produkter via epost

Dessvärre har vi inte alla storlekar inne i lager. Om den aktuella produkten som du vill köpa inte finns i lager just nu, så kan vi skicka dig ett automatiskt mail när vi har fått in varan i lager (avser e-handeln). För att se våra butikers lagersaldon, se lite längre ned. Klicka på aktuell produkt nedan:

Lagersaldo i butikerna

Klicka här för att se lagersaldon för Stockholmsbutiken
Klicka här för att se lagersaldon för Göteborgsbutiken
Klicka här för att se lagersaldon för Malmöbutiken
Klicka här för att se lagersaldon för Slutarpsbutiken

Gilla produkten på Facebook

Viktig information

Leveranstid från 1-2 vardagar
Fraktkostnad från 39 kr
Privpak39 kr
Posten49 kr

Så räknas frakten ut

Artikelnummer: 30241

Produktfeedback

         Hans Conny Robin betygsatte 2017-05-04

         Martin skrev 2016-12-02 Riktigt skön, blir perfekt till vår och höst på skjutbanan.

Skicka feedback kring produkten till vår produktavdelning