Helikon-Tex Gunfighter Shark skin OD

Grymt skön och snygg softshell från Helikon-tex. Jackan är i 4-vägs stretchmaterial i 3-lagers laminat. Ytterlagret i hållfast och tätvävt stretch, mellanlagret i membranfilm (PU) och innerlager i mjukt polyester/spandex. Lamineringen kallas Helikon-Tex Shark skin.
Skalet blir då både extremt smidigt, höghållfast, skyddar mot regn, släpper ut fukt och mjukt mot huden.
Jackan har en ordentlig krage med inbyggd huva. Huvan har dragskor och en liten skärm för hårt väder. Flera fickor: Två fickor på ärmarna, en på underarmen (perfekt för ID-kort, pengar eller småsaker som man lätt vill komma åt), två bröstfickor, två innerfickor samt två på rumpan (perfekt för att förvara extra handskar, strumpor eller mössa).
I armhålorna har jackan ventilationshål med dragkedja, helt kritiskt för att kunna behålla en god ventilation (det brukar sägas att 50% av fukten går ut genom membranet och 50% genom ventilation i skalplagg).
Kvalitetsdragkedjor från YKK.
kardborre på ärmarna för fäste av patches.

>
StorlekBröstmåttLängd FramRyggÄrm mätt från armhålaÄrm mätt från axelsöm
Small11469825765
Medium12071845867
Large12672886271
XLarge13473886271
XXLarge14074896372
XXXLarge14675906473

Alla mått är angivna i cm.

Pris: 1399 kr

Gör ditt val här!

Bevaka slutsålda produkter via epost

Dessvärre har vi inte alla storlekar inne i lager. Om den aktuella produkten som du vill köpa inte finns i lager just nu, så kan vi skicka dig ett automatiskt mail när vi har fått in varan i lager (avser e-handeln). För att se våra butikers lagersaldon, se lite längre ned. Klicka på aktuell produkt nedan:

Lagersaldo i butikerna

Klicka här för att se lagersaldon för Stockholmsbutiken
Klicka här för att se lagersaldon för Göteborgsbutiken
Klicka här för att se lagersaldon för Malmöbutiken
Klicka här för att se lagersaldon för Slutarpsbutiken

Gilla produkten på Facebook

Viktig information

Leveranstid från 1-2 vardagar
Fraktfritt vid köp över 500 kr
Fraktkostnad från 0 kr
Privpak0 kr
Posten49 kr

Så räknas frakten ut

Artikelnummer: 17842

Produktfeedback

         Stefan skrev 2017-02-23 Första gången jag inte frös, 0 gr o blåst. ( gick 20 km ) Den var vindtät, man kunde släppa ut överskottsvärme i armhålan. Mycket bra.

         Joakim betygsatte 2016-03-08

         Elias skrev 2013-04-03 Mycket nöjd, är min första "softshell" och den sitter prima, grymt vattentät med härliga ventilationsmöjligheter.

Skicka feedback kring produkten till vår produktavdelning