Helikon-Tex Hybrid Outback Pants Taiga Green

Helikons Outdoorbyxa med stretch och tillverkad av ett material som går att vaxa in om man så önskar. Observera att flera bilder visar byxan i coyote, denna artikel avser grön byxa med svarta fält.
Två vanliga fickor med förstärkningar vid öppningen så de kan användas med clipsverktyg som lampa och multitool.
På lårens framsida har du två fickor med velcrolås, brukar användas för t.ex. mobil. På lårens sida har du två ordentliga fickor med dragkedja.
Knäna har fickor för Helikons knäskydd.

Produktfakta:
Material Duracanvas® och versastretch ®:45% Nylon, 29% bomull, 22% polyester, 4% elastan. DuPont ™ Teflon beläggning.
Nyckel loopar, D-ring eller karbin kompatibel
YKK®-dragkedjor.
Notera att Helikons mått mäter plagget, inte kroppen de ska passa på. Så jämför lämpligen måtten med ett plagg som passar dig bra.
SIZE (CM)SMLXLXXL
Outseam with waist band108,5109109,5110110,5
Insteam81,381,381,381,381,3
Waist (relax)79859197103
Waist (straight)859197103109
Front rise2828,52929,530
Back rise42,54343,54444,5
Hip101107113119125
1/2 Leg opening2222,5232323,5

Pris: 849 kr

Gör ditt val här!

Bevaka slutsålda produkter via epost

Dessvärre har vi inte alla storlekar inne i lager. Om den aktuella produkten som du vill köpa inte finns i lager just nu, så kan vi skicka dig ett automatiskt mail när vi har fått in varan i lager (avser e-handeln). För att se våra butikers lagersaldon, se lite längre ned. Klicka på aktuell produkt nedan:

Lagersaldo i butikerna

Klicka här för att se lagersaldon för Göteborgsbutiken
Klicka här för att se lagersaldon för Slutarpsbutiken

Gilla produkten på Facebook

Viktig information

Leveranstid från 1-2 vardagar
Fraktfritt vid köp över 500 kr
Fraktkostnad från 0 kr
Privpak0 kr
Posten74 kr

Så räknas frakten ut

Artikelnummer: 41336

Produktfeedback

Inga kommentarer ännu, skriv gärna en!

Skicka feedback kring produkten till vår produktavdelning